KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zámek Líčkov fungoval jako pivovar, lihovar, cikorkárna a skladiště. Zaujme svou bohatou historií
 
Autor / zdroj foto: Barokní zámek Líčkov

Barokní zámek Líčkov / Liběšice

Pravděpodobně rod Hrobčických přestavěl v 16. století starší hrad Líčkov na zámek. Na konci 18. století fungoval jako pivovar, lihovar, cikorkárna a skladiště. Následně však pustl. V roce 1992 jej obnovila Marie Brázdová. V současnosti je zámek přístupný samostatně nebo s průvodcem, možná je i rezervace prohlídek.

Na zámku se prodávají i suvenýry. Otevřeno je od dubna do října v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin, jindy po předchozí dohodě s majitelkou.

Z historie zámku
Již roku 766 je zde založena obranná tvrz Slovanů. V 11.-14. století je přestavěna na středověký hrad rodem Koldiců. V 15. - 16. století je zde pozdně gotický hrad – rod Ilburků a Miniců. Roku 1765 kupuje panství a zámek Josef Vonibald z Edenu výrazná přestavba v pozdně barokním až rokokovém slohu (brána) – rozkvět zámku i panství.

Roku 1807 je zámek i panství zadluženo a prodáno žateckému řezníkovi Th. André, tento prodává zámek i panství Zesnerům ze Špicberku, zámek je krátce, kolem roku 1835 udržován. Brzy je zámek opuštěn a prodán.

V roce 1925 kupuje a zachraňuje zámek vynikající malíř Oskar Brázda. V roce 1992 je restitucí zámek vrácen manželce Oskara Brázdy, paní Marii Brázdové, která obnovuje a zachraňuje dílo Oskara Brázdy a zámek Líčkov.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.