KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Zámek Krásný Dvůr představuje chloubu rodu Černínů. Návštěvníci se tu dozví o prvních parcích v Evropě i v Česku
 
Autor / zdroj foto: Zámek Krásný Dvůr

Zámek Krásný Dvůr / Krásný Dvůr

Zámek Krásný Dvůr je barokní zámek nedaleko Podbořan v Ústeckém kraji, v okrese Louny. Součástí areálu je i rozsáhlý park z konce 18. století. V Novogotickém templu je umístěna výstava o vývoji krajinářských parků. Můžete se dozvědět o prvních parcích v Evropě i v České republice a také více informací o parku v Krásném Dvoře a o Novogotickém templu samotném.

Zámecké interiéry
Zámek Krásný Dvůr nabízí prohlídku 18 místností. V místnostech je vybavení především z 18. a 19. století. Během prohlídky uvidíte bohatou obrazovou výzdobu, dobovou výmalbu stěn, soubor historických kamen a historický nábytek. Navštívíte např. Dámskou ložnici, Biedermeierový salon, Hudební salonek, Černínskou knihovnu nebo Malou a Velkou obrazárnu.

Vyhlídka
Vyjděte na vyhlídkový ochoz na Novogotickém templu. Z ochozu je krásný výhled do okolí. Ale opatrně! Na ochoz se stoupá po úzkém točitém schodišti.

Novogotický templ
V Novogotickém templu je umístěna výstava o vývoji krajinářských parků. Můžete se dozvědět o prvních parcích v Evropě i v České republice a také více informací o parku v Krásném Dvoře a o Novogotickém templu samotném. Rovněž si můžete prohlédnout obnovené vitráže a zrestaurovanou sochu maršála Schwarzenberga.


Z historie zámku
Nejstarší písemná zmínka o Krásném Dvoře pochází již z roku 1295, kdy je připomínán Vilém z Krásného Dvora. V první čtvrtině 16. století se stal majitelem Krásného Dvora Václav Pětipeský z Chýš, který započal v místech dnešního zámku budovat tzv. Horní tvrz, kterou však nedostavěl. Jako jeden z hlavních viníků stavovského odboje proti Ferdinandu I. byl v roce 1547 popraven. Stavbu v podobě renesanční vily dokončil až její nový majitel Jan ml. Mašťovský z Kolovrat. Tato vila ze 16. století a její vnitřní rozdělení tvoří základní konstrukci dnešní hlavní zámecké budovy. V držení krásnodvorského statku se poté vystřídali různí vlastníci, kteří zde ovšem neudělali žádné významné úpravy.

Na zámek navazuje již zmíněny unikátní krajinářský park, nejstarší představitel tohoto typu parku v Čechách. Vybudován byl v letech 1783 až 1793 za Jana Rudolfa Černína. Park má rozlohu téměř 100 hektarů a nachází se v něm mnoho romantických staveb, například Novogotický templ, Panův templ, Gloriet, Obelisk či Lusthaus.

Vznik parku ovlivnily jednak botanické záliby Jana Rudolfa a potom také cesta po západní Evropě. V té době se do Evropy začal šířit z Anglie nový sadovnický směr, podle kterého měla být přirozená krajina přivedena až k nejbližšímu okolí budov.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu zámku.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.