KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis: Archeoskanzen Březno u Loun.
Archeoskanzen Březno u Loun.
Autor / zdroj: archeoskanzenbrezno.cz

V Archeoskanzenu Březno u Loun si vyzkoušíte i různé pravěké aktivity

BŘEZNO

Chcete vidět repliky staveb a obydlí období neolitu, doby železné, stěhování národů a období raně slovanského? Pak si nenechejte ujít návštěvu Arcehoskanzenu v Březně u Loun. Vyzkoušíte si tady i různé pravěké aktivity.

Archeoskanzen Březno u Loun je muzeum v přírodě, nacházející se na významné archeologické lokalitě. Jsou zde k vidění repliky staveb a obydlí období neolitu, doby železné, stěhování národů a období raně slovanského, postavené na základě místních nálezů, doplněné o zahrádky, vybavení, probíhají zde archeologické experimenty, návštěvníci mají možnost vyzkoušet si různé pravěké aktivity. 

Programy pro školy
Interaktivní programy pro školní skupiny probíhají po předchozí domluvě s vedoucím skanzenu nebo muzejním pedagogem. Od října kvůli nejistému počasí pouze pro menší skupiny (nejvýše jedna třída). Za špatného počasí probíhá program uvnitř neolitického dlouhého domu. Program tady přizpůsobí vašim časovým možnostem a věku, temperamentu a zvídavosti dětí od mateřských škol po univerzitu třetího věku. Pracovníci archeoskanzenu doporučují upozornit předem děti, že se pravděpodobně ve skanzenu umažou. Měly by se proto vhodně obléct a obout.

Otvírací doba a vstupné
Programy obsahují řadu pravěkých řemesel a aktivit k vyzkoušení podle počasí, počtu dětí.. například: mletí mouky na kamenných zrnotěrkách a mlýnu, práce s pazourkovými nástroji, rozdělávání ohně, pravěké technologie opracování kamene, lukostřelbu, společné bubnování, pravěké vyrábění, oblékání... Činnosti se často střídají.

Delší programy mohou po dohodě zahrnovat vaření pravěkého oběda, a aktivity více časově náročné (například výroba mazanice a hliněné stavění, keramika, zpracování kovu, a mnohé další). Děti mají možnost proniknout více do hloubky problematiky a stihnou si něco zajímavého vytvořit (Vhodné pouze pro menší skupiny) 

Programy pro menší skupiny dětí probíhají i v zimně a za špatného počasí... Program pak probíhá uvnitř neolitického dlouhého domu, kde děti stráví čas obklopeni pravěkem ze všech stran. Rozdělají oheň, vyrobí mouku a upečou placky nebo uvaří polévku, vyrobí si kamenné šperky, nástroje nebo zbraně, ozdobí se, společně si zabubnují.

I v chladném období roku můžete se svou třídou prožít zajímavý projektový den nebo uspořádat neobvyklé předvánoční posezení v archeoskanzenu. Pro teplé části roku nabízí možnost obdobného podvečerního programu s přenocováním.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu archeoskanzenbrezno.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

HISTORIE

30. listopadu 1782

podepsala Velká Británie smlouvu uznávající nezávislost USA na britské koruně.

KULTURA

30. listopadu 1906

se stal tenorista Karel Burian prvním Čechem, který zazpíval v Metropolitní opeře. Debutoval ve Wagnerově opeře Tannhäuser.

HISTORIE

30. listopadu 1938

byl novým československým prezidentem byl zvolen Emil Hácha.